Buď mi pomohou, nebo vše prodám a odcházím do domova důchodců: mé děti už na mě nemyslí

Moje děti na mě ani nevzpomenou. Řekla jsem jim to jasně: buď mi pomůžou, nebo všechno prodám a odejdu do domova důchodců.

Byla jsem unavená. Unavená až k třesu v rukou, k bolesti na hrudi, k bezesným nocím. Moje dospělé děti se ke mně chovají, jako bych už neexistovala. Všechno jsem jim dala – svou duši, mládí, zdraví, lásku. A ony se mě ani nezeptají, jak se mám. Dala jsem jim na vybranou: buď převezmou zodpovědnost za svou matku, nebo prodám všechno a odstěhuji se do soukromého domova pro seniory. Budu mít svůj pokoj, péči, klid – a žádná zklamání.

S manželem jsme žili jen pro děti. Pro syna a dceru jsme byli schopni čehokoli. Odříkali jsme si i to nejzákladnější, jen aby měli všechno. Nejlepší doučování, prestižní univerzity, výlety, technika – to vše zaplatily naše dřina a úspory. Myslela jsem, že jsme dokonalá rodina. Možná jsme je rozmazlili. Ale jak jinak, když je milujete víc než vlastní život?

Když se Alena vdala a čekala dítě, můj muž náhle zemřel. Prostě se ráno neprobudil. Jeho odchod pro mě byl rána, ze které jsem se dodnes nevzpamatovala. Ale držela jsem se – dcera čekala dítě, potřebovala mou podporu. Dala jsem jí byt, který jsem zdědila po rodičích. A když se oženil syn, předala jsem mu byt po tchyni – dvojku v centru. Měli střechu nad hlavou, ale nespěchala jsem s přepsáním. Chtěla jsem počkat, jak se zachovají.

Pracovala jsem až do 74 let – déle než mnozí mladí. Přitom jsem mohla odejít do důchodu mnohem dřívně! Pořád jsem ale něco odkládala: vnoučata, výdaje dětí, jejich opravy. A pak jsem zkrátka padla. Už jsem nezvládala. Nohy mě neposlouchaly, ruce se třásly. A pomoc? Žádná.

Vnuk od dcery šel do školy. Syn měl miminko. O prvního vnoučka jsem se starala od narození. Ale to druhé jsem ani nepochovala. Nikdo mě nepozval, nezeptal se, jestli něco nepotřebuji. A já potřebovala. Volala jsem dětem, prosila: kupte mi nákup, pomozte s úklidem. Vždycky stejná odpověď – “máme práce”, “teď ne”, “nemáme čas”.

Vídali jsme se jen o svátcích. Jinak jsem všechno táhla sama. Až jednou jsem upadla v kuchyni a nemohla vstát. Ležela jsem na studené podlaze, dokud nepřišla sousedka. Zavolala sanitku. V nemocnici jsem strávila pět dnů. Ani syn, ani dcera nepřijeli. Řekli, že mají práci. Když jsem chtěla, aby mě odvezli domů, dcera navrhla taxík. Tehdy mi to došlo.

Hned po propuštění jsem šla na sociálku. Ptala jsem se na dobré domovy, kolik stojí, jak se přihlásit. Nehodlám dožít zbytek života v samotě, kde po mě nikdo netouží.

Když děti přišly na návštěvu, řekla jsem jim: pokud mi nepomůžete, prodám oba byty, chatu a odstěhuji se. Peníze mi vystačí na pár let v důstojných podmínkách. A oni si pak poradí, jak umějí.

“To nás vydíráš?” vyjela Alena. “Máme hypotéky, děti, dluhy, a ty myslíš jen na sebe?”

Ano, myslím. Protože na mě nikdo jiný nemyslí. Protože jsem nechtěla mnoho. Jen trochu péče. Dala jsem vám všechno. A teď se nemohu ani dočkat, až někdo přijde, nalije mi polévku nebo pomůže ustlat postel. A nevykládejte mi zase o tom, jak jste zaneprázdnění. Všichni jsme měli plno práce, ale já vždycky našla čas pro vás.

Moje dcera se urazila. Syn odešel mlčky. Ani hovor, ani vzkaz po týdnu. Ale víte co? Nelituji. Protože v tom tichu, v tom mlčení je celá pravda. Nechtějí mě. Chtějí můj majetek. A pokud ne – pak už vůbec nic.

Nevím, co bude dál. Možná opravdu odejdu. Možná najdu místo, kde mě aspoň ve stáří budou oslovovat jménem, a ne “přítěží”. Jedno vím jistě: být matkou neznamená, že děti zůstanou nablízku. Zvlášť když už pro ně jste jen “nepohodlná”.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *