„Ty pořád nestíháš!“ Jeden večer otevřel Marii oči a ukázal jí krutou pravdu.
„Dnes nás Honza s Lenkou pozvali na večeři,“ oznámil Petr u stolu, aniž by se na manželku podíval. „Půjdeme.“
„Měla bych něco upéct? Třeba jablečný závin? Nemůžeme přece přijít s prázdnýma rukama,“ navrhla Marie.
„To není třeba. Lenka vaří skvěle,“ mávl rukou Petr. „Stačí víno a ovoce.“
Marie přikývla, ale uvnitř se jí vařila krev. Ano, nebyla žádná špičková kuchařka, a času měla málo – malý syn, všechno na ní. Ale snažila se, vařila, uklízela. Jenže to někteří prostě nechtěli vidět.
Lenku znala jen letmo, z firemního večírku. A teď měli jít k nim, jako na povel, ještě s narážkami, že cizí ženy jsou lepší.
V sobotu večer si Marie vybrala hezké šaty, učesala se – přece jen, vyjít mezi lidi byl vzácný okamžik. Syna nechali u babičky a vyrazili.
Lenčin byt s Honzou byl dokonalý. Všechno lesklo, vonělo kuřetem a čerstvým pečivem. Marie se tiše rozhlédla – vždyť oni také měli dítě, ale nikde ani hračka, ani drobeček na podlaze. A Lenka vypadala, jako by právě vyšla z kadeřnictví.
„Máte tu krásně,“ zdvořile pochválila Marie.
„A čisto,“ doplnil Petr. „To jako u nás. Marie, tady bys měla brát příklad!“
Všichni se zasmáli, kromě Marie. Zabolelo ji to. Usmívat se už nedokázala, pevně sevřela rty. Chtěla okamžitě odejít, ale slušnost ji držela na místě.
U stolu se mluvilo lehce, dokud Petr nezačal chválit Lenku: jak skvěle vaří, jak vypadá, jak Honzovi žehlí košile.
„To je manželka!“ vykřikl. „Takovou bych chtěl!“
„A co já?“ nedala se Marie.
„No, ty… ty taky nic… ale Lenka je prostě dokonalá. Neber si to.“
Marie vstala a odešla do koupelny. Zamkla se a rozplakala. Srovnává ji. Ponížil ji. A ona pro něj dělá všechno.
Vrátila se ke stolu a tvářila se, že je vše v pořádku.
Ale pak promluvila sama Lenka.
„Petře, jestli se ti tak líbí, jak vypadám, mohl bys následovat Honzu. On se stará o syna, když jdu cvičit, ke kadeřnici nebo na nákupy. Ty necháváš Marii samotnou a ještě nadáváš?“
Petr se zarazil, ale pokusil se vtipkovat:
„No… ne každý může být tak dokonalý.“
„Marie by taky mohla být dokonalá, kdyby na ni nebylo všechno samo,“ pokračovala Lenka. „Možná, kdybys jí občas pomohl, měli byste pořádek a ona by měla čas na sebe.“
„To jste se na mě dnes spikli?“ rozčílil se Petr. „Jen jsem udělal kompliment!“
„Ne, ponížil jsi svoji ženu. Pořád. A pochvaly mně nejsou důvod, aby jí bylo trapně,“ řekl ostře Honza. „Ani nechápeš, jak těžké pro ni to všechno bylo.“
„Marie, řekni jim!“ obrátil se na ni Petr. „Vysvětli, že je všechno v pořádku.“
Podívala se na něj. Usmála se, ale oči měla prázdné.
„Ne, Petře. V pořádku to není. Pořád mě ponižuješ. Už mě to unavuje.“
„Takže teď jsi proti mně?!“ sykl na ni. „Jdeme domů. Hanba.“
„Kdyby něco, volej,“ zašeptala Lenka, když se Marie loučila.
V taxíku Petr vybuchl. Křičel. Doma pokračoval. S výčitkami: „To tě ti dva namluvili! U nás přece bylo všechno v pohodě!“
Ale Marie nekřičela. Neomlouvala se. Jen chystala věci na ráno – na chvíli, kdy podá žádost o rozvod.
Za měsíc už pracovala. Syn nastoupil do školky. A ona se konečně nadechla. Bylo jí líp. Nikdo ji nesrovnával. Nikdo nevyčítal. A už se nebála ticha v bytě. Ticho nebyla prázdnota – byl to klid.
Někdy musí člověk odejít, aby našel sebe. A někdy ti pravdu řekne cizí člověk, zatímco ten tvůj mlčí.